Category Archives: Lajmet

Nesër, në Vushtrri mbahet koncerti për diasporën

Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, në bashkëpunim me Komunën e Vushtrrisë, nesër me datë 17.07.2019 mban koncert për nder të diasporës.   Koncerti mbahet në bulevardin “Adem Jashari” , në orën 20:30.   Gjithashtu, në kuadër të këtyre aktiviteteve, do të shfaqet edhe një film dedikuar diasporës shqiptare.   Filmi do të shfaqet me […]

NJOFTIM – Programi i kampit/shkollës verore

Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike organizon kampin dhe shkollën verore për fëmijët nga diaspora.   Të dy projektet do t’u mundësojnë të rinjve nga diaspora të krijojnë lidhje të reja shoqërore.   Gjatë qëndrimit në vendlindje, nxënësit do të kenë aktivitete të shumta me tema të ndryshme në funksion të edukimit të tyre, që […]

NJOFTIM

Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, në bashkëpunim me Lidhjen e Rinisë Shqiptare në Turqi, dega në Adapazar, organizojnë aktivitetin “Të rinjtë shqiptarë e ruajnë gjuhën amtare”. Qëllimi  i këtij aktiviteti është sensibilizimi për gjuhën shqipe në Turqi.   Aktiviteti mbahet në Sakarya të Turqisë.   Vendi: Sakarya (Serdivan, Beskopru Park) Data: 13 korrik 2019 […]

NJOFTIM – “DITËVE TË DIASPORËS 2019”

Njoftohen bashkatdhetarët se më 26.7.2019, gjatë “DITËVE TË DIASPORËS 2019”, të cilat organizohen nga Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, do të mbahet aktiviteti “TAKIMET TRADICIONALE ME INVESTITORË NGA DIASPORA QË KANË INVESTUAR NË KOSOVË”. Qëllimi i këtyre takimeve është njohja e bizneseve mes vete dhe forcimi i bashkëpunimit ndërmjet tyre. Po ashtu, në takimet […]

NJOFTIM – KONFERENCË  PËR GRUAN NË DIASPORË

KONFERENCË  PËR GRUAN NË DIASPORË Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike organizon konferencën “Gruaja në diasporë –digë e fuqishme kundër asimilimit”. Qëllimi i kësaj konference është të vihet në pah roli i gruas në ruajtjen e familjes, identitetit kombëtar dhe ndikimi i saj te fëmijët për të mësuar gjuhën shqipe. Konferenca do të mbahet më […]

U mbajt finalja e Kupës së Diasporës në futboll

Para shumë bashkatdhetarëve, përfaqësuesve të misioneve diplomatike tëKosovës, Unionit të klubeve shqiptare të futbollit në Zvicër, Federatës së klubeve të futbollit në Gjermani, në Cyrih u zhvillua finalja për Kupën e Diasporës. Fitues nga kjo finale doli  FC. Kosova nga Zvicra, e cila e mposhti FC. Kosovën nga Gjermania. Një finale, dy ekipe kundërshtare, por […]

Telegram ngushëllimi i ministrit të Diasporës, Dardan Gashi, për familjen Ismaili

Me pikëllim mora lajmin për gjetjen e trupit të pajetë të sportistes Florijana Ismaili. Ajo ishte një ambasadore e shqiptarëve jo vetëm në Zvicër, ku zhvilloi karrierën, por kudo në botë. Mendjet dhe zemrat tona janë sot me familjen Ismaili. Shpreh ngushëllime të sinqerta për familjen, miqtë, ata që e njohën dhe për të gjithë […]